Ako veľmi Fico skrivil rovnú daň?

Autor: Pavol Minárik ml. | 6.12.2012 o 11:17 | Karma článku: 6,36 | Prečítané:  937x

Rovnú daň si pravicové strany z nejakého dôvodu zvolili za svoj symbol. Ktovie prečo. Oveľa viac než rovná daň pomáhajú ekonomike nízke dane a prehľadný daňový systém. Niet pochýb, že zvýšenie dane z príjmu právnických osôb bude mať negatívne dôsledky. To však nie je o rovnej dani. Ako veľmi sa zmenila daň z príjmu fyzických osôb?

Povedzme si hneď na začiatok, že slovenská rovná daň nikdy nebola veľmi rovná. Teda taká, aby každý platil zo zarobenej koruny či eura rovnaký podiel. Zmeny, ktoré presadila prvá i druhá Ficova vláda, sú relatívne malým zvýšením tejto nerovnosti. V každom prípade nič dramatické. Skutočnú sadzbe dane v závislosti na mesačných príjmoch (v násobkoch životného minima po odpočítaní odvodov) ukazuje nasledujúci graf.

Sadzba dane

Ani celková ročne odvedená daň sa Ficovými reformami dramaticky nezvýšila (opäť ako násobky životného minima).

Ročná daň

Oba grafy majú rozsah do 20-násobku životného minima, bezpečne by teda mali pokryť viac než 90 percent slovenskej populácie. Pre lepšiu orientáciu, priemerná mzda je približne na úrovni štvornásobku životného minima, a to sa z nej ešte platia odvody. Ficove dane pre veľkú väčšinu ľudí "obťahujú" tie Miklošove. Samozrejme, celkové zaťaženie práce sa zvýši viac kvôli zmenám v odvodoch. Odvody sú ale iná téma než dane.

Najviac ma osobne zarazil argument, že na zavedenej zmene nie je nič spravodlivé (Žitňanský, NOVA). Nevidím však žiadne kritérium spravodlivosti, ktoré by podstatne odlišovalo daňový systém zavedený pravicovou vládou a zmeny presadené Smerom.

Chápem, že rovná daň je peknou mantrou, ktorú možno jednoducho opakovať pred voličmi. Hoci neviem, či v slovenskej spoločnosti existuje túžba práve po rovnom zdanení. Preferencie ľudí sú možno trochu iné. Oveľa viac by ma od pravicových strán potešilo, keby hovorili o nízkych daniach, hoci aj progresívnych.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?