Zaostávajúca Cirkev ako nádej pre dnešnú dobu

Autor: Pavol Minárik ml. | 7.9.2012 o 11:36 | (upravené 7.9.2012 o 15:06) Karma článku: 10,66 | Prečítané:  1780x

Ľudia nie práve priateľsky naladení voči Katolíckej cirkvi sa určite potešili výroku umierajúceho kardinála Martiniho, že Cirkev zaostáva za súčasnou dobou o 200 rokov. Zaiste si pomysleli, že toto oni dávno vedia, a konečne to uznal i prominentný predstaviteľ Cirkvi. Nechcem sa sporiť o to, či má kardinál Martini pravdu. Je možné, že pravdu má. Ale ak má pravdu, myslím, že toto zaostávanie Cirkvi môže byť pre súčasnosť veľmi dobré, a pre budúcnosť to dokonca môže byť veľkou nádejou. Ak kráčame zlým smerom, zaostávať je preda to najlepšie, čo môžeme urobiť. Až sa budeme musieť vrátiť, budeme sa vracať kratší kus cesty.

Ako presne zaostáva za súčasnou dobou Cirkev? Nelieta pápež lietadlom a nevozí sa v nových autách? Nepoužíva moderné komunikačné médiá a internet? Neuznáva snáď modernú medicínu? V tomto všetkom je Cirkev zjavne na úrovni súčasnej doby.

Kde je teda to zaostávanie? V morálke? Obávam sa, že predstavitelia Cirkvi ani jej členovia sa nesprávajú morálnejšie ako ostatní ľudia. Nejde len o škandály typu zneužívania detí či majetkových machinácií - tieto nie sú iné ako zneužívanie detí v rodinách či štátnych školách, prípadne macinácie sekulárnych bankárov, ktoré odštartovali ekonomickú krízu. Ani bežné správanie katolíkov sa často nelíši od správania súčasnej spoločnosti

Lenže, v tomto ohľade Cirkev nikdy v histórii za ostatnou spoločnosťou nezaostávala a snáď každý katolík si to uvedomuje. Preto na začiatku každej omše veriaci vyznáva, že "veľa zhrešil, myšlienkami, slovami i skutkami, a zanedbávaním dobrého."

Zdá sa, že práve tu niekde Cirkev zaostáva. Zatiaľ čo svet mimo Cirkev sa dokázal "oslobodiť" od pocitu viny, katolíci to "nedokázali." Svet vie, že vražda, násilie, krádež i cudzoložstvo sa dá ospravedlniť. Potraty sú v poriadku, rozvody sú v poriadku, a ak sa dohodneme, tak i vraždenie Židov, kulakov alebo starých a chorých ľud môže byť v norme. Toto všetko a omnoho viac vyprodukovala spoločnosť za posledných 200 rokov. A Cirkev to spiatočnícky odmieta prijať.

Katolíckej cirkvi by nepochybne prospelo uznanie vlastných omylov. Len neviem, či sa s kritikmi Cirkvi zhodneme na tom, čo sú tie omyly. Rovnako by uznanie vlastných omylov prospelo súčasnej spoločnosti. Pokrok neznamená automaticky dobro. Ísť ďalej nie je vždy dobré, najmä ak kráčame po nesprávnej ceste.

Nemyslím si, že posledných sto rokov je niečo, na čo by sme mali byť zvlášť hrdí, od nacizmu a komunizmu cez svetové i lokálne vojny až po súčasný konzumizmus a ekonomickú krízu. Všetky tieto udalosti boli predovšetkým dôsledkom veľkých morálnych zlyhaní, ktoré však ľudia nevnímali ako zlyhania, kým nevideli ich dôsledky. Nie je dobré, že Cirkev za takýmto pokrokom zaostáva?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.


Už ste čítali?