Gymnáziá nie sú rovnaké, ak správne čítame výsledky

Autor: Pavol Minárik ml. | 1.6.2012 o 11:19 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  1283x

Podľa najnovšie zverejnených výsledkov dopadli maturity zo slovenského jazyka rovnako na 8-ročných i 4-ročných gymnáziách. V matematike sú lepšie tie prvé, no rozdiel nemusí byť významný. Minister v tom údajne vidí slabosť 8-ročných gymnázií, ktoré majú vychovávať elitu, a jeho kritici mu oponujú, že výsledky sú rovnaké. Výsledky sú možno rovnaké, ale absolventi 8-ročných gymnázií ich dosiahli o jeden celý rok rýchlejšie. A to je významný rozdiel.

Pripomeňme si, že do roku 2008 sa na 8-ročné gymnáziá prijímali žiaci zo štvrtého ročníka. Súčasní maturanti 8-ročných gymnázií tak majú za sebou 12 rokov školského vzdelávania, zatiaľ čo absolventi 4-ročných gymnázií chodili do školy 13 rokov. Ak teda majú na konci rovnaký výsledok, znamená to, že buď sú na 8-ročných gymnáziách kvalitnejší žiaci alebo kvalitnejší vzdelávací proces.

Možno si poviete, že jeden rok hore-dole. Z ekonomického hľadiska to však môže byť rozdiel. Začnime tým, že v prípade 8-ročných gymnazistov sa ušetrili peniaze na platy učiteľov. V situácii, keď sú platy nízke a ministerstvo vraj nemá peniaze, to nemusí byť zanedbateľná vnútorná rezerva.

Navyše absolventi 8-ročných gymnázií by mali byť (za inak rovnakých podmienok) o jeden rok menej ekonomicky neaktívni a o jeden rok viac ekonomicky aktívni, keďže všetci odchádzajú do dôchodku v rovnakom veku. Opäť v situácii, keď verejné rozpočty (štátny rozpočet, rozpočty Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní) sú napäté, a každý prispievateľ do systému sa vraj cení.

Samozrejme, dnes je to skôr teoretické cvičenie, keďže vďaka prvej Ficovej vláde budú všetci gymnazisti sedieť v škole 13 rokov. Môžeme však očakávať, že rok navyše, ak 8-ročné gymnáziá správne zareagovali, povedie k lepší výsledkom v štandardizovaných testoch, ako sú maturity. V tejto chvíli však môžeme s určitosťou povedať, že 8-ročné gymnáziá sú efektívnejšie, keďže rovnaké výsledky dosahujú s výrazne nižšími nákladmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.


Už ste čítali?