Gymnáziá nie sú rovnaké, ak správne čítame výsledky

Autor: Pavol Minárik ml. | 1.6.2012 o 11:19 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  1282x

Podľa najnovšie zverejnených výsledkov dopadli maturity zo slovenského jazyka rovnako na 8-ročných i 4-ročných gymnáziách. V matematike sú lepšie tie prvé, no rozdiel nemusí byť významný. Minister v tom údajne vidí slabosť 8-ročných gymnázií, ktoré majú vychovávať elitu, a jeho kritici mu oponujú, že výsledky sú rovnaké. Výsledky sú možno rovnaké, ale absolventi 8-ročných gymnázií ich dosiahli o jeden celý rok rýchlejšie. A to je významný rozdiel.

Pripomeňme si, že do roku 2008 sa na 8-ročné gymnáziá prijímali žiaci zo štvrtého ročníka. Súčasní maturanti 8-ročných gymnázií tak majú za sebou 12 rokov školského vzdelávania, zatiaľ čo absolventi 4-ročných gymnázií chodili do školy 13 rokov. Ak teda majú na konci rovnaký výsledok, znamená to, že buď sú na 8-ročných gymnáziách kvalitnejší žiaci alebo kvalitnejší vzdelávací proces.

Možno si poviete, že jeden rok hore-dole. Z ekonomického hľadiska to však môže byť rozdiel. Začnime tým, že v prípade 8-ročných gymnazistov sa ušetrili peniaze na platy učiteľov. V situácii, keď sú platy nízke a ministerstvo vraj nemá peniaze, to nemusí byť zanedbateľná vnútorná rezerva.

Navyše absolventi 8-ročných gymnázií by mali byť (za inak rovnakých podmienok) o jeden rok menej ekonomicky neaktívni a o jeden rok viac ekonomicky aktívni, keďže všetci odchádzajú do dôchodku v rovnakom veku. Opäť v situácii, keď verejné rozpočty (štátny rozpočet, rozpočty Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní) sú napäté, a každý prispievateľ do systému sa vraj cení.

Samozrejme, dnes je to skôr teoretické cvičenie, keďže vďaka prvej Ficovej vláde budú všetci gymnazisti sedieť v škole 13 rokov. Môžeme však očakávať, že rok navyše, ak 8-ročné gymnáziá správne zareagovali, povedie k lepší výsledkom v štandardizovaných testoch, ako sú maturity. V tejto chvíli však môžeme s určitosťou povedať, že 8-ročné gymnáziá sú efektívnejšie, keďže rovnaké výsledky dosahujú s výrazne nižšími nákladmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?