Čaplovičovo známkovanie a spravodlivosť

Autor: Pavol Minárik ml. | 23.5.2012 o 15:38 | Karma článku: 10,98 | Prečítané:  1218x

Včera sa v spravodajstve objavili dva články, ktoré v kombinácii vytvárajú zaujímavý obraz o nápadoch ministra školstva. Zatiaľ čo sme.sk informovalo, že Čaplovič naďalej trvá na obmedzení prijímania na stredné školy podľa priemeru známok, český server idnes.cz zverejnil správu, podľa ktorej je známkovanie na školách nespravodlivé. Takže sčítané a podčiarknuté, vychádza mi z toho, že o prijímaní na gymnáziá sa bude rozhodovať nespravodlivo.

Informácia idnes.cz sa síce týka českých stredných škôl, nie je však dôvod myslieť si, že slovenské základné školy sú iné. Český výskum ukazuje, že chlapci majú výrazne horšie hodnotenie ako dievčatá. Dokonca až tak, že priemerné výsledky v nezávislých testoch sú u chlapcov s horšou známkou lepšie ako u dievčat s lepšou známkou.

Pokiaľ teda budeme predpokladať (a nie je dôvod, prečo nie), že podobné hodnotenie funguje aj na slovenských základných školách, môže sa stať, že priemerný trojkár sa na gymnázium nedostane, hoci bude mať i lepšie vedomosti a schopnosti ako priemerná dvojkárka, ktorá sa na gymnázium dostane. Nech už je to z toho alebo onoho dôvodu, je jasné, že súčasný systém hodnotenia nie je objektívny ani spravodlivý.

Jedno však môžeme očakávať, a to zlepšenie priemerných známok absolventov základných škôl. Nemusí to však byť dôsledok zlepšenia ich vedomostí. Žiaci i rodičia budú mať ešte väčšiu motiváciu tlačiť na učiteľov, aby tu i tam prilepšili. Po dobrom alebo po zlom. Nakoniec teda minister našiel spôsob, ako zlepšiť známky, a nebude to stáť štátny rozpočet ani korunu. Len vedomosti žiakov to zrejme nezlepší.

Bohužiaľ sa zdá, že minister Čaplovič je o správnosti svojho nápadu presvedčený. Neutralizovať ho môžu učitelia základných škôl tým, že budú dávať v priemere lepšie známky. Tak či tak známkovanie na školách nie je dobrým odrazom schopností a vedomostí žiakov. A ako kritérium prijímania na stredné školy je zjavne nespravodlivé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.


Už ste čítali?