Mysli globálne, ignoruj lokálne

Autor: Pavol Minárik ml. | 4.5.2012 o 10:14 | Karma článku: 13,57 | Prečítané:  1091x

Nový minister školstva nastúpil s veľkohubými plánmi ako zmeniť školstvo k lepšiemu. Niežeby nebolo treba slovenské školstvo zmeniť. Hoci situáciu sledujem len z diaľky, zatiaľ naozaj necítim motiváciu vrátiť sa. Teda reformy áno, čím skôr tým lepšie, ale zmysluplné. Ešte dôležitejšie ako veľké reformy je však nastolenie základnej spravodlivosti. Len tak môže minister získať kredibilitu u všetkých zainteresovaných strán. Kto uverí reforme školstva, keď minister nechce riešiť konkrétny problematický diplom?

Richterov diplom je len jedným symptómom. Veď neprejde rok, aby sa neobjavilo aspoň niekoľko plagiátorských káuz či pochybných prijímacích konaní. Richter určite nie je jediný, kto sa k svojmu diplomu dostal zvláštnym spôsobom. To však nie argument, prečo prípad neriešiť.

Exemplárne odstrašujúce príklady v akademickom prostredí fungujú. Moja osobná skúsenosť na fakulte, kde pôsobím: keď sa pred časom dekan rozhodol, že eliminujeme plagiáty, začali sme ich systematicky vyhľadávať a odhalené prípady trestať ukončením štúdia. Dnes sa vyskytujú len výnimočne (alebo sú aspoň omnoho sofistikovanejšie).

Môže sa to zdať nespravodlivé. Jeden človek vyštuduje a iný za rovnakých podmienok nie. No takáto spravodlivosť je falošná. Nikto by asi neprijal obhajobu vraha, ktorý by poukazoval na to, že iných vrahov sme neodhalili a nepotrestali.

Rovnako nezmyselná je aj Richterova obhajoba, že nebol jediný, kto podobný diplom dostal. Pripomína to detinskú snahu uniknúť trestu tým, že "nabonzujem" svojich spoluvinníkov. U dospelého to vyzerá dosť trápne.

Konfrontácia ministrových globálnych plánov a lokálnej nečinnosti dáva tušiť, že reformy - ak sa napokon uskutočnia - budú prebiehať podľa vzoru "strana sobě." Napokon výpady proti súkromným a cirkevným školám a proti gymnáziám tento názor podporujú. Ale to už je iná téma.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?