Momentky zo severu Talianska

Autor: Pavol Minárik ml. | 20.12.2011 o 14:07 | Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1913x

Niekoľko pozorovaní (nielen) z poslednej cesty do Turína. Minulý rok som tam strávil šesť mesiacov, no nenapísal som o ňom ani jeden článok. Tento víkend som sa to pokúsil napraviť.

Adventný kalendár na Piazza CastelloAdventný kalendár na Piazza Castello

Poriadok

Turín je prekvapujúco čistý. Neviem, ako to robia. Taliani sú inak bordelári. Napríklad cigarety, prázdne škatuľky od cigariet a iný odpad bežne odhadzujú na zem. Videl som to urobiť dokonca aj policajtku. Napriek tomu je Turín veľmi čisté mesto.

Káva

Nájsť zlú kávu je v Taliansku naozaj ťažké (ale našiel som). Ešte aj káva z automatu v škole za 40 centov chutí lepšie ako v mnohých slovenských podnikoch. Káva ráno, káva po obede, káva popoludní. Väčšinou „na stojaka". Talianska kávová kultúra.

Ekonomická kríza

Odchádzam z konferencie, kde niekoľko ekonómov diskutovalo (okrem iného) o súčasnej kríze. V notebooku som si listoval noviny. Hlavná téma ekonomických sekcií je jasná. Vonku je iný svet. Via Garibaldi je plná ľudí s taškami. V Turíne nehľadajte Aupark. Centrum mesta je jedno veľké nákupné stredisko. Vianoce sa blížia, krízu tu nejako nevidno.

Vianočná výzdoba

Originálna - aspoň pre človeka z našich pomerov. Via Lagrange je podobne ako minulý rok ozdobená nápismi. Neviem, o čo ide (dvanásť lekcií taliančiny pre samoukov na to nestačí), ale je to zaujímavé. Hranaté vtáky so stužkami sa presunuli z Via Garibaldi na Via Po. Via Roma je tento rok ozdobená klasicky - vločky, gule, hviezdičky a pod. Nad Via Garibaldi visia akési „zasnežené" gule. Rozhodne to tu nie je len o oprášení minuloročných zásob. Pred kráľovským palácom (Turín bol pred 150 rokmi na chvíľu hlavným mestom Talianska) je obrovský betlehem a adventný kalendár.

Betlehem na Piazza Castello

Hory a ryžové polia

Cesta vlakom z Turína do Milána je veľmi príjemná. Predstavte si výhľad na Tatry. Predstavte si, že ho máte za oknom vlaku dve hodiny. Nekonečná horská reťaz. Rýchlovlaky zvládnu cestu za hodinu, no ja používam „regionale". Ušetrím a ten výhľad stojí za to. Okolo železničnej trate sú ryžové polia. V zime sú bez vody na nerozoznanie od našich polí.

Budúcnosť

Uvidíme, čo s Talianmi urobí kríza. Zdalo sa mi, že okolo univerzity (budovy humanistických fakúlt) bolo menej komunistických plagátov ako predtým. Ale môže to byť aj zimou. Komu by sa teraz chcelo demonštrovať? Možno sa Taliani konečne naučia anglicky, možno zredukujú počet miniatúrnych rodinných podnikov, ktoré prežívajú len vďaka daňovým únikom. Pravdepodobne však nič z toho. Myslím, že Taliani budú ďalej Taliani - piť dobrú kávu, tvoriť originálny dizajn a pestovať drahú ryžu. Rád sa na to prídem pozrieť znova.

 

Zdroj fotografií: autorov mobil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?