Cirkev ako zbraň v konkurenčnom boji

Autor: Pavol Minárik ml. | 26.10.2011 o 14:48 | Karma článku: 15,34 | Prečítané:  3418x

Gynekologická ambulancia zriadená Žilinskou diecézou sa pre SME stala vďačným cieľom. Asi ako pre býka toreadorova plachta. V pondelok článok, v utorok komentár. Oba texty budia na prvý pohľad dojem, že ide o vyhranený ideologický problém. Pri podrobnejšom skúmaní sa však zdá, že ide skôr o šikovné využitie ideológie v konkurenčnom boji.

O postojoch „nestranného" a „objektívneho" SME voči Katolíckej cirkvi a konzervatívcom si, myslím, nikto z dotknutých skupín nerobí ilúzie. Je preto pochopiteľné, že žilinskí gynekológovia, ktorí by mohli prísť o pacientky, využili možnosť poškodiť svojho nového konkurenta. A redakcia SME im v tom (rada?) pomohla.

Z oboch článkov sa zdá, že ich autori presne vedia, čím sa vyznačuje dobrý gynekológ, zatiaľ čo predstavitelia Cirkvi to určite nevedia. Navyše kňazom je prisúdená istá magická moc zmanipulovať ženy, aby podpísali dokument, ktorý je pre ne nevýhodný. Určite pre kňazov znie lichotivo, že by mali nad ľuďmi takúto moc - no pravda je zjavne iná. Napokon, opýtajte sa hociktorého kňaza, či sa jeho zverenci správajú tak, ako im káže.

Ak má niekto skutočne manipulatívnu moc nad pacientom, tak je to spravidla lekár. V ambulancii má lekár nad pacientom neskutočnú informačnú prevahu. Preto si na rozdiel od redaktorov SME nemyslím, že ambulancia je vždy tým najlepším miestom, kde môže pacient posúdiť kvality lekára. A to sa týka kvalít odborných i morálnych. Nech je to akokoľvek, je vecou každej ženy, aby si vybrala gynekológa podľa svojho slobodného uváženia. A je tiež na nej, aby si pre svoje rozhodnutie zvolila kritériá, ktoré považuje za dôležité.

Roman Pataj o kritizovanom lekárovi píše, že „presviedčať o svojich kvalitách by mal v ambulancii, a nie prostredníctvom kňaza v kostole." O jeho konkurentoch potom platí, že by konkurenčný boj nemali viesť v novinách či prostredníctvom lekárskej komory.

Pataj tiež píše, že „nevieme s istotou, či informovanie bolo naozaj neškodne korektné a či sa nepridalo aj očierňovanie konkurencie." To je pravda, nevieme. Úlohou novín by malo byť, aby sme to vedeli. Mimochodom, ako by v tomto kontexte zhodnotil postup SME? Sú zverejnené informácie a komentáre o prípade neškodne korektné? Nejde aj tu náhodou o očierňovanie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.


Už ste čítali?