Dve tváre jednej cirkvi (keď príde na majetok)

Autor: Pavol Minárik ml. | 20.9.2011 o 13:42 | Karma článku: 19,81 | Prečítané:  7800x

Kopnúť si do Katolíckej cirkvi patrí v určitej spoločnosti i v niektorých médiách k dobrému zvyku. Bohužiaľ, niekedy si to Cirkev naozaj zaslúži. Najnovším takýmto prípadom je postup pri reštitúcii a predaji budovy základnej školy na Jesenského ulici v Bratislave. Cirkev, ktorá budovu získala v reštitúcii, má samozrejme plné právo disponovať so svojím majetkom podľa vlastného uváženia. Minca má však dve strany.

Katolícka cirkev získala budovu školy po štrnásťročnom spore s hlavným mestom. Budovu následne predala súkromnej spoločnosti s cieľom využiť získané prostriedky na rekonštrukciu Dómu svätého Martina. Budúcnosť školy je zatiaľ nejasná. Podrobnosti o celom prípade sa môžete dočítať napríklad tu.

Na prvý pohľad je absolútne v poriadku, že sa Cirkev domáha svojich vlastníckych práv a využíva svoj majetok ako každý iný vlastník. Keď sa však chce správať týmto spôsobom, nemala by od štátu či samospráv vyžadovať úľavy, na ktoré iné subjekty nemôžu ani pomyslieť. Pozrime sa pre porovnanie na príbeh inej bratislavskej školy.

Cirkevná škola Svätej rodiny v Petržalke funguje už 18 rokov v budove prenajatej od hlavného mesta. Súčasný prenájom je uzavretý na 30 rokov (od roku 2007) a nájomné činí za "nebytové priestory 10,- Sk/m2/rok a pozemky 1,‑ Sk/m2/rok" (uznesenie MZ nájdete tu). Celkovo podľa výročnej správy platí ZŠ Svätej rodiny za prenájom ročne 2129 eur, to je menej ako 180 eur mesačne. Za takúto čiastku si v Petržalke neprenajmete ani garsónku.

Cirkev by sa mala rozhodnúť, ako sa chce voči spoločnosti správať. Ak chce robiť „tvrdý biznis", v poriadku, ale potom robme tvrdý biznis vo všetkom. Alebo ak chce, aby štátne a samosprávne orgány zohľadňovali jej verejnoprospešný charakter, mala by sa naozaj právať v súlade s týmto charakterom. A ak Cirkev naozaj „nemala dostatok finančných prostriedkov na prevádzku a údržbu školy" (ako tvrdí tu), mohla ju napríklad vymeniť za tú petržalskú. Svojim odporcom by zaručene zobral aspoň jeden dôvod na kritiku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?