Školy majú držať deti na uzde, zatiaľ čo rodičia pracujú

Autor: Pavol Minárik ml. | 28.6.2011 o 10:27 | Karma článku: 9,02 | Prečítané:  2159x

Zdá sa, že výrok z populárneho britského seriálu osemdesiatych rokov "Yes, Prime Minister" dobre vystihuje postoje na Slovensku v súčasnosti. Včerajší článok na sme.sk informuje, že školy budú mať možnosť posunúť začiatok vyučovania až na deviatu ráno. Samotný článok i mnohé reakcie v diskusii sa venujú tomu, aký problém s týmto opatrením môžu mať rodičia, učitelia, dokonca i doprava. Prečo sa však nikto nepýta, čo je dobré pre deti?

Podľa hovorkyne ministerstva školstva upravilo ministerstvo vyhlášku na žiadosť väčších škôl, kde "rodičia majú neskorší nástup do práce". Čas začiatku vyučovania môže upraviť riaditeľ po dohode s rodičovskou radou.

Námietky sú rôznorodé. Jednej matke sa nepáči, že by dieťa končilo vyučovanie neskôr (ale "o siedmej večer?"). Jazykári vraj nebudú stíhať svoje vedľajšie úväzky v jazykových školách. Dokonca by sa museli prispôsobiť cestovné poriadky.

Ani jeden argument sa nevzťahuje na žiakov. Pritom existujú početné štúdie, ktoré ukazujú, že posunutie začiatku vyučovania - najmä u detí v puberte - vedie k zlepšeniu ich študijných výsledkov. Stačí zadať do vyhľadávača správne slová a dostanete množstvo odkazov na odbornú literatúru i novinové články z oblastí, kde takéto zmeny zaviedli.

Samozrejme, pre niektorých rodičov môže byť posunutie začiatku vyučovania problémom. U menších detí tento problém riešia ranné družiny, väčšie deti by snáď mali byť schopné docestovať do školy samostatne. Posunutie začiatku vyučovania predsa neznamená, že sa musí posunúť čas otvorenia školy.

Ak je zmyslom školy aj niečo iné, ako len strážiť deti, kým sú ich rodičia v práci, myslím, že by mali byť na miske váh aj argumenty, aký vplyv bude mať zmena na výsledky žiakov. V opačnom prípade sa nemôžeme na kvalitu našich škôl sťažovať, lebo deti si v nich určený čas spravidla odsedia. Myslím však, že väčšina ľudí očakáva od školy viac. Škoda, že sa to v diskusii o zmenách v školstve niekedy neprejavuje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?