Tak nám začala stávka…

Autor: Pavol Minárik ml. | 16.6.2011 o 9:55 | (upravené 16.6.2011 o 10:28) Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1599x

Praha sa dnes prebudila do krásneho slnečného rána. Ako stvoreného na prechádzku či jazdu na bicykli. Koho by nepresvedčilo počasie, toho presvedčili odborári. Po viac než desaťročí sa v Česku opakuje veľký štrajk v doprave. Metro prvýkrát v histórii nejazdí. Po Prahe pochodujú tlupy revúcich odborárov. Samozrejme okrem tých, ktorí si dnes išli zahrať golf.

Ráno som sa previezol v neobvykle prázdnom autobuse. Cestou po meste som stretol niekoľko električiek. Ešte chvíľu po ôsmej bola automobilová doprava plynulá. Okrem zvýšeného pohybu chodcov a cyklistov to vyzeralo ako bežný deň. V síce škole skoro nikto nie je, ale to v skúškovom období veľmi neprekvapuje.

Štrajk dopravcov nepochybne skomplikuje život mnohým ľuďom. Hoci sa odborári snažia prehodiť zodpovednosť na vládu, myslím, že nahnevajú hlavne ľudí. Samozrejme, menej voličov ľavice, ktorá stávku podporuje. Na druhej strane, odbory dopravcov zastupujú len asi 150 tisíc ľudí. Strany vládnej koalície volilo 2,5 milióna. Najmä v Prahe teda odborári nemôžu počítať so sympatiami. A k popularite im určite nepridá ani fakt, že niektorí z odborárskych predstaviteľov sa práve dnes zúčastnia na odborárskom golfovom trurnaji. Neviem si predstaviť, ktorý šport by mohol viac ukázať na priepasť medzi vedením odborov a členskou základňou.

Prekvapivé je, že odborári nedokázali presvedčiť ani všetkých svojich členov. Podľa poslednej informácie Dopravného podniku Praha sa k protestu nepridala viac než tretina vodičov električiek, hoci u vodičov autobusov je situácia horši (jazdí asi 160 z 900 autobusov). Koľko pracovníkov metra by pracovať chcelo, nevieme, keďže k prevádzke je potrebné zaistiť okrem vodičov aspoň minimum technických pracovníkov na staniciach a dispečingu. Odborári navyše porušili dohodu s Dopravným podnikom, pracujúcim kolegom pripravili uličku hanby a niektoré vozovne dokonca krátkodobo zablokovali.

Bude to pre Prahu i celé Česko zaujímavý deň. Ťažko predvídať, kto bude mať navrch. Posledná nátlaková akcia, hrozba hromadných výpovedí lekárov, skončila úspešne pre záujmovú skupinu. Uvidíme, či vláda bude ustupovať ďalej. Potom je však len otázkou, kto si na ňu vyskočí ďalší. Nakoniec by sa mohlo stať, že v Česku nebude vládnuť demokraticky zvolená vláda, ale ulica a odborárski bossovia. A to by bola cesta, ak nie do pekla, tak aspoň do Grécka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?