Sú registrované partnerstvá liberálnou témou?

Autor: Pavol Minárik ml. | 9.6.2011 o 9:23 | Karma článku: 12,56 | Prečítané:  2910x

V diskusii, ktorú rozvíril pochod homosexuálne orientovaných ľudí v Bratislave, sa médiá vo veľkej miere sústredili na to, ktorí politici sa pochodu zúčastnia a ktorí nie. Akosi automaticky sa predpokladá, že táto téma by mala byť blízka ľuďom, ktorí sa označujú za liberálov. Je to však skutočne téma liberalizmu v pôvodnom zmysle slova? Domnievam sa, že s tradičným liberalizmom nemajú registrované partnerstvá nič spoločné. Práve naopak.

Slovo liberalizmus pôvodne (etymologicky) označovalo snahu o zvýšenie slobody jednotlivca. S tým súvisí obmedzovanie úlohy štátu v spoločnosti. Je toto požiadavkou pochodujúcich homosexuálov? Ak ich program zúžime len na registrované partnerstvá, určite nie je. Naopak, homosexuálni aktivisti požadujú, aby štát niečo konal, - ak už nič iné, tak samotnú registráciu.

Aký by teda bol skutočne liberálny postoj? Zdá sa, že skutoční liberáli by mali požadovať, aby sa štát do vecí lásky a osobných vzťahov medzi ľuďmi nemiešal. A je úplne jedno, či ide o homosexuálov alebo heterosexuálov. Viem si predstaviť radikálnych liberálov, ktorí by požadovalie zrušenie zákona o rodine. Manželstvo je predsa súkromná záležitosť každého, naďalej by mohlo fungovať v rámci cirkví, klubov, či len na základe dohody dvoch ľudí označovať ich vzťah za manželstvo.

Liberálny prístup štátu k rodine by nepochybne riešil aj mnohé tzv. praktické problémy homosexuálov. Pozrime sa na často citovaný problém dedičstva. Skutočný liberál, zdá sa, by mal presadzovať úplnú slobodu poručiteľa v nakladaní s jeho majetkom. V takom prípade by bolo úplne jedno, aká je jeho sexuálna orientácia či forma spolužitia s inými osobami. Takúto úpravu však, pokiaľ viem, nepresadzuje žiadna významnejšia skupina.

Prečo teda ľudia, ktorí sa označujú za liberálov, podporujú registrované partnerstvá a nie väčšiu slobodu? Jedna možná odpoveď znie, že to nie sú skutoční liberáli, že si len požičali nálepku, ktorej obsah ich nezaujíma. Druhá možnosť je, že títo ľudia nechápu pojem slobody ako absenciu kontroly zo strany štátu. To z nich robí socialistov, opäť len pod inou nálepkou.

Napokon verím, že existujú skutoční liberáli, a tí sa do tejto diskusie vôbec nezapájajú. Na jednej strane vedia, že štátom registrované partnerstvá nie sú zvýšením osobnej slobody, na druhej strane si uvedomujú, že keby štát prestal privilegovať tradičnú rodinu, spoločnosť by na tom bola len horšie. Títo zástancovia slobody si často hovoria konzervatívci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Lepší výsledok malo 16 krajín

Symbolicky 1. mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

DOMOV

Café Európa: Zo školskej lavice k extrémnej pravici?

Ako súvisí extrémizmus so vzdelávaním? Sledujte diskusiu.

DOMOV

S kontrolou listov sa môžete stretnúť aj v práci. Je to legálne?

Právo na listové tajomstvo sa vzťahuje aj na e-maily či esemesky.


Už ste čítali?