Prichádza potravinová kríza? (Ad: Alexander Ač)

Autor: Pavol Minárik ml. | 18.4.2011 o 8:11 | (upravené 18.4.2011 o 8:36) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  2897x

V poslednom článku na svojom blogu Alexander Ač uvádza 19 príznakov prichádzajúcej potravinovej krízy. Väčšina z nich je mimo moju špecializáciu, preto ich nechcem hodnotiť. Viac ako tretina sa však týka cien potravín a poľnohospodárskych produktov, a práve tieto ma ako ekonóma zaujali. Ako je to naozaj s cenami potravín? Signalizujú prichádzajúcu krízu?

Niekoľko citátov z Alexandra Ača: "Podľa Spojených národov dosiahli svetové ceny potravín vo februári rekordných hodnôt (najmenej od roku 1990, odkedy sa tento ukazovateľ sleduje). Podľa svetovej banky narástli ceny potravín za posledných 12 mesiacov o 36 %. Cena pšenice sa približne zdvojnásobila od minulého leta. Aj cena kukurice sa od minulého leta zdvojnásobila." Je to naozaj také zlé?

Ceny sa oproti minulému roku naozaj zvýšili. Prečo však máme porovnávať súčasné ceny práve s letom roku 2010? Ak sa pozrieme na ceny z roku 2008, zistíme, že kukurica je dnes len o málo drahšia ako pred tromi rokmi, zatiaľ čo ryža, pšenica a sója je dokonca lacnejšia. V prípade ryže ide o významné zlacnenie, skoro na polovicu ceny v máji 2008.

ceny_usd.jpg

 

Pri posudzovaní rastúcich medzinárodných cien potravín treba byť veľmi opatrný. Tieto ceny sú vyjadrené v amerických dolároch za tonu - a americký dolár už zďaleka nie je to, čo býval. Za posledné tri roky vzrástla cena zlata, ktoré môžeme považovať za naozaj "tvrdú menu", viac než o polovicu (približne z 900 USD na vyše 1400 USD za uncu). Ceny poľnohospodárskej produkcie ocenené zlatom preto vykazujú trošku odlišnú tendenciu.

ceny_zlato.jpg

 

Pre porovnanie uvádzam medziročné zmeny cien v USD za tonu a v unciach zlata za tonu v posledných troch rokoch. Nárast za posledných 12 mesiacov je rozhodne menej hrozivý, ako naznačujú ceny v dolároch.

tabulka.jpg

 

Niektorí budú zrejme namietať, že rok 2008 nie je vhodný pre porovnávanie, keďže vtedy ceny dosiahli neobvykle vysoké úrovne. Súhlasím, ale s dvoma poznámkami: 1.) Ani ceny z roku 2008 neboli historicky rekordné, ako som vtedy písal v článku na blogu. 2.) V rokoch 2009-2010 ceny výrazne klesli a obavy tých, ktorí už vtedy ohlasovali prichádzajúcu potravinovú krízu, sa nenaplnili. Prečo im teda máme veriť tentoraz?

 

Poznámka: údaje o cenách sú z databázy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?