Socializmus včera a dnes

Autor: Pavol Minárik ml. | 4.4.2011 o 14:48 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  2461x

Zvyšovanie daňového zaťaženia živnostníkov a podpora firme Honeywell vzbudzuje dojem, že na Slovensku stále vládne ľavicová vláda. Podobnosť s hospodárskou politikou budovateľov krajších zajtrajškov je až príliš nápadná.

Takzvaný Víťazný február roku 1948 naštartoval v ekonomike okrem iného likvidáciu živnostníkov a zrýchlenú industrializáciu. Z pohľadu komunistických plánovačov bola táto zmena veľmi zmysluplná. Na jednej strane likvidovali triedneho nepriateľa, zároveň uvoľňovali pracovnú silu pre vznikajúce priemyselné podniky. Do štatistiky sa predsa premietali predovšetkým tony uhlia, ocele či betónu, nie kvalita účesov či opravené topánky. Zatiaľ čo produkcia tankov a lokomotív sa utešene rozrastala, úpadok služieb zostal v makroekonomickom pohľade skrytý (nie však pohľadu ľudí, ktorí v tomto systéme museli žiť).

Súčasná vláda v poslednom mesiaci okrem iného rozprúdila diskusiu o zvýšení daní a odvodov pre živnostníkov a oznámila štedrú podporu pre investíciu firmy Honeywell. Z pohľadu vládnych politikov veľmi zmysluplné. Jednorazové vytvorenie vyše 400 pracovných miest vyzerá pred voličmi dobre, zatiaľ čo ukončenie podnikania stoviek živnostníkov si nikto ani nevšimne. Štatisticky sa miera nezamestnanosti v dôsledku týchto dvoch zmien zrejme zvýši. Vláda však vykázala aktívny boj s nezamestnanosťou, a nárast počtu nezamestnaných môže pokojne pripísať "ekonomickej kríze" či inej temnej sile.

Podobne ako pred mnohými rokmi sa vláda snaží ovplyvniť štruktúru hospodárstva v prospech veľkých priemyselných podnikov. Aký to má význam? Trendom vyspelých ekonomík je presun pracovnej sily z výrobných sektorov do sektoru služieb. Na Slovensku sa vláda snaží zvýšiť daňové zaťaženie živnostníkov, ktorí služby poskytujú, a verejné prostriedky vynaložiť na podporu výrobných podnikov. A napokon, v podmienkach pre podnikanie sú si všetci rovní, len niektorí sú ešte rovnejší.

Naša vláda sa označuje za pravicovú. Vládne strany sa označujú za liberálne či konzervatívne. Politika, ktorú robia, sa však nápadne podobá časy dávno minulé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.


Už ste čítali?