Privatizujme vzdelávanie III.

Autor: Pavol Minárik ml. | 28.4.2009 o 9:22 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1449x

Pred rokom som napísal dva články s titulkom "Privatizujme vzdelávanie". Prvý sa týkal vtedy aktuálnej diskusie o sexuálnej výchove, druhý sporu o učebnicu dejepisu pre žiakov maďarskej národnosti. Nevenoval som sa financovaniu, ale výhradne obsahu vyučovania. Väčšina diskutérov bola na strane štátnej kontroly vzdelávania. A to aj napriek skúsenosti, ktorú má Slovensko z obdobia socialistického školstva. Dnes je problém opäť aktuálny v súvislosti s vydávaním učebníc pochybného obsahu a kvality.

Budem sa len opakovať, keď pripomeniem, že zodpovednosť za výchovu detí vždy patrila rodičom. Na druhej strane štátna kontrola vzdelávania patrila vždy k nástrojom štátu na ovládanie občanov. Veľmi dobre to pochopili komunisti, keď znárodnili cirkevné školy na Slovensku už v roku 1945. A veľmi dobre to chápe aj Fico a jeho suita, ktorá vychádza z rovnakých ideových základov.

Ak bol november 1989 len o tom, aby sme si mohli vybrať z viacerých druhov jogurtov alebo topánok, je to žalostne málo. Zdá sa, že zatiaľ čo konkurencia zasiahla skoro všetky odvetvia a zlepšila kvalitu i výber pre zákazníkov, niektoré oblasti obišla. Nerozumiem, prečo práve školstvo. Nezdá sa nám dosť dôležité, aby sme ho ponechali konkurencii, ktorá má dokázateľne lepšie výsledky ako centrálne plánovanie? Alebo sa niekomu zdá príliš dôležité na to, aby sa vzdal kontroly v tejto oblasti?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pred cestou sme vtipkovali, spomínajú ženy z prvého transportu do Osvienčimu

V sobotu 25. marca je 75. výročie prvého transportu Židov do koncentračného tábora v Osvienčime.

KOMENTÁRE

Varšava chce zavrieť Tuska. A s ním poľskú demokraciu

Poľsko začalo s kriminalizáciou politických protivníkov.

KULTÚRA

Gorillaz idú do vesmíru. Ich nová hudba je experiment

Animovaná kapela vydala štyri nové piesne.


Už ste čítali?