Privatizujme vzdelávanie III.

Autor: Pavol Minárik ml. | 28.4.2009 o 9:22 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1450x

Pred rokom som napísal dva články s titulkom "Privatizujme vzdelávanie". Prvý sa týkal vtedy aktuálnej diskusie o sexuálnej výchove, druhý sporu o učebnicu dejepisu pre žiakov maďarskej národnosti. Nevenoval som sa financovaniu, ale výhradne obsahu vyučovania. Väčšina diskutérov bola na strane štátnej kontroly vzdelávania. A to aj napriek skúsenosti, ktorú má Slovensko z obdobia socialistického školstva. Dnes je problém opäť aktuálny v súvislosti s vydávaním učebníc pochybného obsahu a kvality.

Budem sa len opakovať, keď pripomeniem, že zodpovednosť za výchovu detí vždy patrila rodičom. Na druhej strane štátna kontrola vzdelávania patrila vždy k nástrojom štátu na ovládanie občanov. Veľmi dobre to pochopili komunisti, keď znárodnili cirkevné školy na Slovensku už v roku 1945. A veľmi dobre to chápe aj Fico a jeho suita, ktorá vychádza z rovnakých ideových základov.

Ak bol november 1989 len o tom, aby sme si mohli vybrať z viacerých druhov jogurtov alebo topánok, je to žalostne málo. Zdá sa, že zatiaľ čo konkurencia zasiahla skoro všetky odvetvia a zlepšila kvalitu i výber pre zákazníkov, niektoré oblasti obišla. Nerozumiem, prečo práve školstvo. Nezdá sa nám dosť dôležité, aby sme ho ponechali konkurencii, ktorá má dokázateľne lepšie výsledky ako centrálne plánovanie? Alebo sa niekomu zdá príliš dôležité na to, aby sa vzdal kontroly v tejto oblasti?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Lepší výsledok malo 16 krajín

Symbolicky 1. mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

DOMOV

Café Európa: Zo školskej lavice k extrémnej pravici?

Ako súvisí extrémizmus so vzdelávaním? Sledujte diskusiu.

DOMOV

S kontrolou listov sa môžete stretnúť aj v práci. Je to legálne?

Právo na listové tajomstvo sa vzťahuje aj na e-maily či esemesky.


Už ste čítali?