Protimonopolný úrad, nevadí ti ministerstvo školstva?

Autor: Pavol Minárik ml. | 21.11.2008 o 11:23 | Karma článku: 9,93 | Prečítané:  1979x

Ministerstvo školstva pripravuje ďalší megalomanský projekt - národnú učebnicu cudzích jazykov. Keby bol len zbytočný, možno by sa nad to dalo povzniesť, veď ministerstvá bežne vyhadzujú desiatky miliónov za hlúposti. Tento projekt je však zjavne škodlivý. Čakám, kedy sa ozve Protimonopolný úrad. Alebo nedostatok konkurencie vadí len v súkromnej sfére a štátna monopolizácia na trhu učebníc je v poriadku?

Myslím, že by nezaškodilo, keby si na ministerstve otvorili nejakú učebnicu ekonómie a prečítali si niečo o pozitívnych dopadoch konkurencie (dúfam, že toto nebude podnetom k napísaniu národnej učebnice ekonómie). Konkurencia núti výrobcov ponúkať stále kvalitnejšie tovary a služby za nižšie ceny. Inak skrachujú. Vďaka tomu je dnes na trhu niekoľko veľmi kvalitných učebníc od renomovaných firiem.

Monopol žiadnu motiváciu k zlepšovaniu svojich služieb nemá. Jeho zisk neplynie z kvality toho, čo ponúka zákazníkom, ale z privilégia, ktoré mu udelila vláda. Výsledkom sú vysoké ceny a nespokojní zákazníci. Napokon svoju skúsenosť s monopolom má asi každý.

Centrálne plánovanie má vždy neblahé dôsledky. Kto pozná žiakov lepšie - učiteľ, ktorý s nimi denne pracuje, alebo ministerský úradník? Prečo by teda mal úradník rozhodovať, akú učebnicu bude učiteľ a jeho žiaci používať? A prečo nedovoliť učiteľom, aby vybrali to, čo je pre deti najlepšie?

Pýtam sa, v koho záujme je toto opatrenie. V záujme detí a rodičov asi nie. V záujme učiteľov asi tiež nie. Úradníkom sa iste bude páči, že budú mať viac moci. Autori novej učebnice dostanú zaplatené za vytvorenie niečoho, čo už na trhu existuje. To nie je zlá práca. No a samozrejme vybraný vydavateľ dostane monopolné privilégium zarábať na dodávke učebníc. Takto nás naša sociálna vláda chráni pred zlými podnikateľmi. A Protimonopolný úrad sladko spí?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico sa chváli ekonomickými výsledkami. Lepší výsledok malo 16 krajín

Symbolicky 1. mája zverejníme súbor opatrení pre pracujúcich, tvrdí premiér.

DOMOV

Café Európa: Zo školskej lavice k extrémnej pravici?

Ako súvisí extrémizmus so vzdelávaním? Sledujte diskusiu.

DOMOV

S kontrolou listov sa môžete stretnúť aj v práci. Je to legálne?

Právo na listové tajomstvo sa vzťahuje aj na e-maily či esemesky.


Už ste čítali?